PV SITE SEARCH
About PV Academics Admissions Pine View Association Student Life

  Faculty / Staff  

Martha Ackroyd

Science

Maggie Adler

Registrar/Guidance Secretary

Flo Ames

Science

Diane Andrew

Occupational Therapist

Joanne Arbucci

Camps Security Aide

Elizabeth Ballard

Physical Education

Laura Banes-Bradly

Grade 3

Beth Banko

Community Health Nurse

Beth Baranowski

Assistant Principal Secretary

Peggy Barber

Grade 5

Vincent Berardi

Monitorial Aide

Lance Bergman

College Resource - Grade 12
/Social Studies

Erich Blachetta

Custodian

Judy Black

World Language

Maureen Borden

Attendance Secretary

Chris Braun

Social Studies

Lynn Brown

School Resource Deputy

Mary Jane Bruno

Food Service Manager

Gena Bufkin

Guidance Secretary

Eileen Cabrera

Speech-Language

Deb Callies

Food Service

Karen Cangero

Grade 4

Mary Cantillo

Guidance - Grades 2-5

Stacey Chaillou

Science

Paige Chapman

Grade 5

Andria Clark

Food Service

Dennis Clement

Technology Support Professional

Maureen Condiotte

Social Studies

Athena Cook

Teacher Aide (ESE)

Kelly Cookerly

Grade 2

Stephen Covert

Principal

Sue Cox

Monitorial Aide

Cara Crowley

Grade 2

Deborah Curry

Science

Steve Dacey

Science

Jo Davidsmeyer

Technology/Social Studies

Kimberly De Michieli

Math

Paul Dean

English

David Delaney

ESE – Elementary 2-6

Debbie Delaney

Grade 4

Chris DeVeau

Math

Joe DiGiacomo

Physical Education

Janel Dorn

Assistant Principal  -  Grades 8-9

Melissa Drown

Grade 5

Kimberly Ellis

ESE Liaison

Bill Emerson

Technology Support Professional

Sue Fair

Assistant Principal - Grades 6-7

Mini Fairchild

Grade 3

Valerie Farlow

Monitorial Aide (Media)

Roger Ferris

Head Custodian

Teri Fisher

Bookkeeper

Hali Flahavan

Grade 4

Steve Folts

Math

Sophia Fong

World Language

Jack Francis

Social Studies/English

Nancy Friedland

English

Denise Fugere

Grade 3

Vicky Gallo

Grade 3

Caroline Gannon

Social Studies

Seth Gardner

Music

Karen Garvin

English/ESE

Diane Gentile

Assistant Principal Secretary

Patti Gerlek-Rzepka

World Language

Tom Gieseke

Math

Neal Gleitz

Science/Technology

Mark Goebel

Technology

Mary Gorman

Math

Stephanie Gould-Olson

Grade 5

Susy Grandusky

English

Summer Grantham

Math

Nelly Greig

World Language

Lenny Gross

Physical Education Aide

Kristin Guay

English

Eida Gullick

Math

Lynn Halcomb

Guidance - Grades 10-12

James Hawkins

Campus Security Aide

Joann Hershberger

Grade 2

Marcia Hill

Head Night Custodian

Cathy Hollar

Math

Sharyn Jankovsky

Grade 2

Bonnie Johnson

Teacher Aide

Tonya Johnson

Science

Patricia Johnston

Social Studies

Ken Jukes

Math

Rory Kaminske

Math

Lucie Karr

World Language

Angela Keiper-Wilson

Science

Pat Kinsey

Data Processor

Nikita Korsakov

Custodian

Kelley Krejnik

Social Studies

Retsy Lauer

Art

Alevtina Lazareva

Social Studies

Margaret Lees

Food Service

Christopher Lenerz

English/World Language

Marianne Leto

Office Secretary

Jessy Lewellyn

Custodian

Nicole Light

English

Jenny Lin

World Language

Paula Lindsey

Guidance - Grades 8-9

Linda Lyons

Coordinator of Admissions

Martha Magenheim

Grade 2

Madelin Malkerson

World Language

William Mancera

World Language

Susan Manders

Guidance Secretary

Claudia Marcello

World Language

William Marino

Physical Education

Faith McClellan

Math

Kristin McCombie

Testing Coordinator

Carole McLaughlin

Admissions Secretary

Kate McManus

Guidance - Grades 6-7

Laura Medlin

Teacher Aide (ESE)

Robin Melton

Social Studies

Joshua Michalojko

Math

Jason Miller

Science

Louis Miller

Art/Technology

Chris Mink

Music

Jenna Molinaro

Social Studies

Victor Mongillo

Music

Joan Morrison

Monitorial Aide

Lori Moyer

English/Externship/Technology

Diana Mumma

Campus Security Aide

Sean Murray

Social Studies

Lois Myers

Grade 4

Kacie Nadeau

Grade 5

David Nezelek

Math

Diane Nutter

Food Service

Jennifer Nzeza

Assistant Principal - Grades 10-12

Case O’Connors

Math

Megan O’Mahony

English

Dmitrii Orlov

Custodian

Deni Ors

Science

Heidi Pagano

Food Service

Ramon Parada

Custodian

Judit Pauling

World Language

Chap Percival

Science/Technology

Lourdes Perez

World Language

Nataliya Prodan

Custodian

Kyla Quinn

Grade 4

Gerard Ransome

Custodian

Patricia Regan

Social Studies

Jennifer Reyka

Office Secretary

Patty Jo Rice

Social Studies

Charlie Rienhoff

English

Robin Ringo

English

Nancy Rolle

Food Service

George Ronald

Custodian

James Ross

Grade 5

Josephine Rushlow

Food Service

Susan Salzman

Social Studies

Marguerite Sand

World Language

Deana Sandefur

Health Room Aide

Pauline Sarkozy

Custodian

Desiree Schell

Language Arts

Julia Schran

English/Social Studies

John Schweig

Social Studies

Kim Seidell

Art

Adam Seider

Art

Bridgid Shannon

English

Suzi Shea

Grade 3

Kathy Shepler (Nelson)

Music

Roger Siegel

Math/Science

Amanda Simon

Grade 4

LeeAnne Sinopoli

Monitorial Aide

Jay Skipper

Science

Kathy Smith

Custodian

Tara Spielman

Math

Margaret Spies

Grade 5

Fran Squires

English

Cheryl Steele

English

Edwin Stumpf

Science

Beverly Templeton

Science

Mark Thorpe

Physical Education

Andrea Tirabassi-Seider

Grade 3

Kathy Tomkins

Principal’s Secretary

Marybeth Torres

Science

Julie Tryon

Monitorial Aide

Misty Tucak

Grade 3

Katie Tucker

Grade 5

Sally Tyler

Teacher Aide

Denise Valentine

Assistant Principal Secretary

Kathy VandeRee

Social Studies

Kelly Vest

Grade 5

Tanya Villacis

Grade 4

Cindy Wajda

Grade 3

Kitty Wang

World Language

Jasmin Ward

Monitorial Aide

David Welsh

Custodian

Lisa Wheatley

Assistant Principal - Grades 2-5

Stephanie White

Grade 2

Lauren White-Opitz

Media Aide

Blake Wiley

English

Jennifer Wise

Grade 4

Scott Wolfinger

Social Studies

David Yotsuda

Science

Patricia Zdravkovich

World Language